Tervetuloa My Thoughts on Yaoin joulukalenteriin! Tänä vuonna aiheena ovat doujinshit, joita minulle on vuosien varrella kertynyt hyllyyni.
Fandom: Toward the Terra
Paritus: Keith/Matsuka Macka
Circle: MP Manufacture + T2Phage
Doujinshi: Nomanaiyouni Keith Anyan (Don’t drink it, Keith)
Juoni: Keith ei niele. Krhm, tai siis… elämän ja kuoleman angstit kyseessä.
Aluksi nähdään kokonaisuutena tuo etu- ja takakannen pilkottu kuva.
Sarjakuva alkaa mangan lukeneille tutusta kohtauksesta – aukeama on melkein suora toisinto tästä ruudusta.
Keith ottaa… kontaktia, ja Matsuka joutuu taas vähän vähäpukeisemmaksi.
Viime hetkellä Matsuka kuitenkin ottaa tilanteesta kontrollin ja kieltää Keithiä nielemästä.
Matsukan perusteena on, että se olisi ihmiselle myrkkyä ja koituu vielä kuolemaksi. Myrkylliseen belladonna-kasviin viitataan myös niin sanoin kuin kuvinkin. Periaatteessa pidän tästä tematiikasta, jossa viitataan siihen että Keith ja Matsuka koituvat lopulta toistensa kohtaloksi.
Loppuarvio: Olipas asiallista kommentaaria, mutta toisaalta tämä doujin vähän kerjäsi sitä. Pornoisasta ytimestään huolimatta tarina on kuitenkin vakava, ja onnistuu tuomaan esiin mielenkiintoisia teemoja Keithin ja Matsukan suhteesta. On myös mielenkiintoista nähdä Matsuka piirrettynä vähän miehekkäämmäksi kuin tavallisesti.
Vastaa